TIENS Fizzy

Sugjeroj qmimin me pakice 3 450 L
Cmimi I shperndaresit 2 760 L

Magnezi nuk është pa ndonjë arsye të përshkruar si “elementi i jetës”. Mangësitë e saj reflektojnë si në shëndet, ashtu edhe në pamje. Magnezi është i përfshirë në mbi gjysmën e 600 proceseve biokimike që ndodhin në trupin e njeriut. Ky element luan në parandalimin dhe lehtësimin e shumë sëmundjeve, veçanërisht të sistemeve kardiovaskulare me rërë nervore. Vjen si befasi, atëherë i përket një nga shtesat më të njohura në botë.

Eshtë e vështirë të mbivlerësohet roli i magnezit në trupin e njeriut. Ky element madje quhet “mbreti i jetës” dhe “elementi i jetës” pasi katalizon shumë procese në trup dhe ndikon në rigjenerimin e qelizave. Është përgjegjës për funksionimin e duhur të nervave dhe muskujve, veçanërisht për komunikimin e duhur ndërmjet tyre përmes impulseve nervore. Falë vetive të tij rikthen harmoninë. Është një antiseptik i brendshëm dhe i jashtëm dhe rregullues i balancit të kalciumit.

Kërkesa për ndryshime të magnezit varet nga mosha, gjinia dhe kushtet fiziologjike. Mangësitë e magnezit mund të ndodhin për shkak të stresit, pirjes së alkoolit, konsumit të lartë të kafesë dhe pijeve të tjera që përmbajnë kofeinë ose për shkak të një diete me yndyrë të lartë. Trupi mund të reagojë ndaj mangësive të niveleve të magnezit përmes ngërçeve të muskujve, kërcitje ntë syrit, pagjumësisë, humor të ulët, përqendrim të ulët, marramendje koke në mëngjes, lodhje edhe pas shumë orësh gjumë, karies, humbje të flokëve, thonj të brishtë, vështirësi në frymëmarrje dhe asheni e përgjithshme. Nivelet e magnezit mund të rregullohen nga një dietë e pasur me ushqime që përmbajnë sasi të mëdha të këtij elementi: kakao, çokollatë, bajame, arra braziliane, arra, soje, miell gruri të tërë, misër, oriz. Sidoqoftë, në shumicën e rasteve plotësimi është i nevojshëm.

TIENS ka zhvilluar Fizzy – shtesa që rregullon nivelet e magnezit në trup. Ai përmban magnez të pasuruar me ekstrakte bimore nga borziloku i ëmbël dhe panxhari. Magnezi i pranishëm në përgatitje vjen në një formë lehtësisht të asimilueshme: karbonat magnezi, oksid magnezi si dhe ekstrakt borziloku, i cili është një nga burimet më të pasura natyrore të këtij elementi. Përgatitja është në formën e tabletave zhytëse, e cila mundëson dozimin e lehtë të suplementit, por gjithashtu siguron asimilim të shpejtë të përbërësve aktivë të tij. Prandaj veprimi i shpejtë i tyre në lehtësimin e mangësive të magnezit në trup.

TIENS Fizzy përmban magnez në formën e karbonatit dhe oksidit. Ky element është thelbësor për zhvillimin dhe funksionimin e duhur të trupit. Roli i tij kryesor në trup është përfshirja e tij në sintezën dhe degradimin e komponimeve me energji të lartë, kryesisht trifosfat adenozinës (ATP). Magnezi është një koenzimë ose aktivizues i shumë enzimave, veçanërisht atyre që merren me transferimin e grupit fosfat. Eshtë një rregullim i ekuilibrit të kalciumit në trup, dhe është i përfshirë në prodhimin e insulinës, për shembull, koagulimit të gjakut, funksionin e duhur të vitaminës B1 dhe C. Rregullon zhvillimin e eshtrave, forcon mbrojtjen natyrore të trupit, lufton inflamacionin. Një përbërës tjetër i përgatitjes është ekstrakti i ëmbël i borzilokut. Kjo barishte rrjedh nga India. Përdoret atje në gatim por edhe si ilaç bimor. Borziloku i ëmbël përmban sasi të mëdha të magnezit lehtësisht të asimilueshëm si dhe vitaminë K, C, A, kalium, mangan dhe kalcium. Qetëson nervat, përmirëson oreksin dhe tretjen. Përbërja e shtojcës përfshin gjithashtu ekstrakt panxhar. Kjo perime përmban sasi të mëdha të acidit folik dhe minerale (hekur, kalcium, magnez, kalium, mangan, natrium, bakër, klor, fluor, zink). Ajo është konsideruar prej kohësh si një agjent që forcon funksionin e zemrës. Vitamina B2 luan një rol të rëndësishëm në proceset metabolike dhe është thelbësore në prodhimin e qelizave të kuqe të gjakut, antitrupave, frymëmarrjes qelizore dhe rritjen.
Përbërësit e përgatitjes: - rregullojnë nivelet e magnezit në trup, - lehtësojnë simptomat e lodhjes, forcojnë dhe përmirësojnë gjendjen shpirtërore, - përmirësojnë përqendrimin dhe kujtesën, - kanë një efekt pozitiv në sistemin nervor, - rregullojnë presionin e gjakut, - ndihmojnë në zbutjen e simptomave të mungesës së magnezit p.sh. ngërçe muskujsh, kërcitje në sy, palpim, - kanë një efekt pozitiv në metabolizmin, - forcojnë dhëmbët dhe kockat. APLIKIMI 1 tabletë çdo ditë, e tretur në një gotë ujë gati të plotë. REKOMANDIME: Përgatitja rekomandohet veçanërisht për individët nën shumë stres, duke pirë shumë kafe, çaj dhe pije që përmbajnë kafeinë, që vuajnë nga dhimbje muskulore të dhimbshme të viçit, kërcitje në sy të shkaktuara nga mangësi të magnezit. SHENIM Vitamina B6 përmirëson asimilimin e magnezit. Tek individët e shëndetshëm magnezi i tepërt ekskretohet nga veshkat. Rreziku për mbidozim rritet në njerëzit me funksion të veshkave të dëmtuar. Simptomat e mbidozës së magnezit përfshijnë rënien e presionit të gjakut, rrahjen e ngadaltë të zemrës, reflekset e ngadalta.
Back to Top